Tel Aviv University Ministry of Education The 12th Asian Physics Olympiad (APhO) 2011 The 12th Asian Physics Olympiad (APhO) 2011

מידע וקישורים שימושיים

 
תחזית מזג האוויר - http://www.ims.gov.il/IMS/All_Tahazit/homepage.htm
 
בנק ישראל: שערי חליפין, מערכת בנקאית, מערכת כספית וכו' http://www.bankisrael.gov.il/index.php
 
כספים
אפשר להשתמש בישראל בהמחאות נוסעים, אך שערי החליפין עבורם אינם זולים. כרטיסי אשראי מתקבלים ברוב החנויות, מסעדות, מוקדי תיירות, פארקים ומוזיאונים.
אפשר להחליף דולרים אמריקאיים לשקלים אצל חלפני כספים רשמיים בתל-אביב. כמו כן, אפשר להשיג שקלים במכונות כספומט עם כרטיסי האשראי. שער החליפין משתנה.

בנקאות
לכל בנק שעות פתיחה אחרות, אך רוב הבנקים פתוחים בימים ראשון-חמישי בין השעות 8:30-12:30. צריך להביא תעודת זהות או דרכון ולהמתין בתור. בבנקים רבים יש תור מיוחד למסחר במטבע חוץ. אל תתביישו לשאול היכן ללכת. אם אתם מעונינים בהחלפת כספים, שימו לב ששער החליפין משתנה מיום ליום וכדאי לבדוק ולהתעדכן.

דרכון
כדי לנסוע לישראל יש צורך בדרכון תקף עם ויזה. דרכון או תעודת זהות ישראלית נדרשים לביצוע פעולות בנקאיות במטבע חוץ.

כרטיסי אשראי
כל כרטיסי האשראי העיקריים מתקבלים בישראל, אפילו בחנויות הקטנות.

כסף
הש"ח - שקל ישראלי חדש עובד בשיטה העשרונית. ישנם 100 אגורות בכל שקל. שער החליפין של הדולר הוא בערך 1$ אמריקאי = 4 ₪. בדקו בעיתונים המקומיים את ממוצע שער החליפין או לחצו כאן לבדיקת שער החליפין און-ליין.
 
מיסים
ישנו מס של 16.5% על רוב המוצרים והשירותים בישראל. בחנויות קמעונאיות, המס הזה תמיד כבר כלול במחיר. לתיירים, בזמן רכישת מתנה במחיר שמעל 100$ בחנות שיש לה הסכם עם רשויות המס, אפשר למלא טופס ולבקש שיחתימו אותו בחנות. בשדה התעופה אפשר להציג את הטופס החתום ולהנות מזיכוי של 16.5% לפני העליה למטוס. הפריטים שנקנו צריכים להיות זמינים בתיקי היד ביחד עם הטופס החתום ולא ארוזים במזוודות.
שרותי תיירות כגון חדרים בבתי מלון וארוחות, שנרכשו במטבע זר, פתורים ממס זה.
לחצו כאן לקרוא יותר על מיסים בישראל לתיירים.

טיפים (תשר)
אין צורך במתן טיפים לנהגי מוניות או לספרים. באשר למסעדות, נא בידקו את החשבון שקיבלתם וראו האם ה"שרות כלול" (קורה לעיתים קרובות). אם לא – נהוג להשאיר טיפ של 10%-15%. כמו כן, נהוג להשאיר טיפ לצוות המלון, מדריך תיירים ונהג אוטובוס התיירים.

ביטוח
בידקו מה בדיוק מכסה ביטוח הנוסעים. האם הוא כולל ביטוח בריאות ומטען?

ביטוח בריאות
וודאו שיש לכם ביטוח בריאות. שוער המלון בו תשהו יוכל להפנות אתכם לרופא במידה ויתעורר הצורך, או שניתן לפנות לחדרי מיון פרטיים בערים הגדולות. לחצו כאן לרשימה של בתי חולים ומרכזים רפואיים בישראל.

תרופות
הביאו איתכם העתק של המירשמים שלכם. כמו כן, רצוי להביא זוג נוסף של משקפי ראיה.

חיסונים
לתיירים שנכנסים לישראל ממדינות מערביות אין צורך בביצוע חיסונים כלשהם.

מים
למרות שהמים בישראל הם באיכות טובה וראויים לשתיה, יתכן ותיירים לא יהיו רגילים לאחוז הגבוה של המינרליים במים. אפשר לקנות בקבוקי מים מינרליים בכל מקום – יקר מאוד בבתי המלון וזול יותר בחנויות הכל-בו.

מידות ומשקלים
בישראל משתמשים בשיטה המטרית בלבד. קילומטר הוא מעט יותר מ-1/2 מייל (0.62 מייל). קילוגרם אחד שווה לכ-2.2 פאונד.

בטיחות
אין להשאיר מטען ללא השגחה בשדה התעופה או בכל מקום אחר. כאשר מסתובבים בערים הגדולות בישראל, דאגו להשאיר את הארנקים בכיסים הקדמיים קרוב אליכם.

ביטחון
יתכן שאתם והתיקים שלכם ייבדקו ע"י שומרי ביטחון בבניינים ציבוריים כגון: מרכזי קניות, בנקים וכו'. שתפו פעולה – זה למען ביטחונכם. אין להשאיר תיקים ללא השגחה בשום מקום.

חשמל
החשמל בישראל פועל על 220 וולט. וודאו שלמכונות הגילוח ולמייבשי השיער יש מתאמים של 220 וולט. אם לא, ניתן לרכוש בישראל מתאמים של 220 וולט ביחד עם תקעים מתאימים. בבתי מלון יוקרתיים יש מתאמים של 110 וולט למכונות גילוח ועוד בחדרי האמבטיה. בבתי מלון של 5 כוכבים ניתן להשאיל תקעים ומתאמים מהשוער במלון.

דואר
ניתן לרכוש בולים בסניפי דואר או בדוכני עיתונים במלון. בולים נוספים יש להדביק על דברי דואר ששוקלים מעל 20 גרם. אפשרו לפחות 7 ימים למשלוח מכתב מתל-אביב לחו"ל. לחצו כאן למידע נוסף על הדואר בישראל.

אקלים
בישראל אפשר לצפות לגשם מנובמבר עד תחילת אפריל ובד"כ יבש בשאר השנה. במשך העונה היבשה הלחות היא גבוהה בתל-אביב ולאורך החוף. לחצו כאן לעדכוני תחזית מזג האוויר.

בגדים
מזג האוויר בישראל במשך חודשי הקיץ (מאי - אוגוסט) הוא בד"כ חם ושמשי (80-100 מעלות פרנהייט / 26-38 מעלות צלסיוס). ללא קשר לעונה, הערבים יהיו קרים יותר מאשר הימים.
לתקופת הקיץ הביאו ביגוד קליל. עליונית קלילה היא מומלצת לערבים במקומות גבוהים וכן למקומות סגורים המקוררים במיזוג אוויר, גם בתקופת האביב.
לבוש צנוע נדרש ברוב המקומות הקדושים. לגברים - מכנסיים ארוכים וחולצה לא פורמלית. לנשים - חצאית וחולצה (עם שרוולים).
כדאי לחבוש כובע בכל עונות השנה.

שתיה
חם בישראל וצריך לשתות הרבה נוזלים כדי לא להתייבש. אלכוהול אין מומלץ באזורים עם טמפרטורות גבוהות במשך היום. הגיל המינימלי לשתיית אלכוהול הוא 18.

אוכל
בקשו ממדריך הטיולים או מהשוער במלון רשימה של מסעדות טובות. בד"כ אין בעיה לאכול את כל סוגי האוכל המוגש במסעדות. ישנם זיכיונות לרשתות מזון בינלאומיות רבות בישראל, כגון: מקדונלדס, סאבווי, פיצה האט, דומינוס פיצה, קנטקי פרייד צ'יקן ועוד. אל תפחדו לנסות את האוכל המקומי.

מתנות
עיצה קטנה – בידקו והשוו מחירים. בצעו את רכישת המתנות לקראת סוף הביקור שלכם, לאחר שהשוותם מחירים. אל תשכחו לשמור את טופס המע"מ כדי שתוכלו לקבל החזר בשדה התעופה.

סבלות
שירותי סבלות אינם זמינים לנוסעים בודדים בשדה התעופה, אך עגלות המשא הן חינם. לעומת זאת, שירותי הסבלות הם כן זמינים ברוב בתי המלון, כאשר נהוג להשאיר טיפ של כ-1$ עבור כל מזוודה.

תנועה
שעות השיא בכניסה וביציאה מתל-אביב ומערים גדולות אחרות הם בערך 6:15-9 בבוקר ו-4:15-7:30 בערב. אם אתם צריכים להגיע לפגישה, השאירו מרווח זמן מספיק. בתוך תל-אביב עצמה, התנועה עלולה להיות עמוסה במיוחד לאורך כל היום.

תחבורה ציבורית
ישנו מערך כולל של שירותי אוטובוסים בערים הגדולות. בעוד הנהגים נותנים עודף, עדיף תמיד לרכוש כרטיסים בדלפק בתחנת האוטובוס לפני שעולים אליו. שימרו את הכרטיס עד לסוף הנסיעה. ניתן גם לרכוש כרטיסים לנסיעה רב פעמית מהנהג.
לחצו כאן לשירותי האוטובוס של חברת אגד (בעיקר בין עירוני).
לחצו כאן לשירותי האוטובוס של חברת דן (בעיקר בתוך תל-אביב).

מוניות
כאשר נוסעים במוניות בתוך העיר, התעקשו להפעיל מונה. ייתכן והנהג ירצה "לסגור מחיר" מראש, אך עדיף להתעקש על הפעלת מונה, כאשר שימו לב שהוא מאופס בתחילת הנסיעה. בנסיעות בין עירוניות, אפשר לסגור על מחיר מראש, שכן הנסיעה נחשבת כנסיעת "ספיישל".

טלפונים ציבוריים
חיוג ישיר לחו"ל מחדרים במלון אינו זול, לעומת טלפונים ציבוריים אשר נמצאים בכל מקום. רוב הטלפונים הציבוריים היום מופעלים באמצעות כרטיס פלסטיק בגודל כרטיס אשראי, שניתן לרכוש בסניפי דואר ובדוכני עיתונים במלון. ניתן לרכוש כרטיסים בשווי של 20, 100 ו-500 יחידות מונה (יחידת מונה תלויה במרחק השיחה ובשעת השיחה במשך היום). ניתן לקבל גישה ל-AT&T, MCI לשיחות בינלאומיות מטלפונים ציבוריים, ע"י חיוג מספר 177 (מספר חינם). בידקו את מספר החיוג שלכם לפני הגיעכם. ניתן לחייג למרכזיה בינלאומית ולמדריך בינלאומי ע"י חיוג 188. מדריך טלפונים מקומי נמצא בחיוג 144 (חינם מטלפון ציבורי). לשיחות גוביינא מישראל חייגו 142.

שירותים ציבוריים
נמצאים ברוב המקומות התיירותיים. היו מוכנים עם נייר בכיסים בכל זמן. כמו כן, ישנם שירותים ציבוריים המאויישים בעובדים מקומיים שדורשים "דמי שימוש".

מידע לתיירים
משרד התיירות סגר את רוב מרכזי המידע המאויישים והציב במקומם סניפי מידע ממוחשב. בהצלחה! לחצו כאן למשרד התיירות הישראלי.